M jak mięśnie

Masa mięśni szkieletowych stanowi około 40% całej masy ciała, statystycznie nieco więcej u mężczyzn, a mniej u kobiet. Będąc czynną częścią narządu ruchu, mięśnie sprawiają, że ciało i poszczególne jego narządy mogą wykonywać swoje funkcje. Mięśnie potrzebują pracy, która wpływa bezpośrednio na ich siłę i wytrzymałość, które to są warunkiem sprawności fizycznej.

Do wywołania skurczu mięśnia potrzebny jest jednak impuls, który pobudzi tkankę mięśniową do działania, najczęściej przesyłany jest on przez neurony. Praca układu mięśniowego podczas aktywności fizycznej prowadzi do zwiększenia masy mięśniowej, a w konsekwencji siły mięśniowej oraz poprawy ich wytrzymałość, co powinno być efektem odpowiednio zaprogramowanego treningu. Przyrosty tych wskaźników nie są zawsze jednakowe, ponieważ są uwarunkowane między innymi stanem wyjściowym organizmu osobnika przystępującego do treningów, przebytymi urazami czy okresem ontogenezy, w którym rozpoczyna się trenowanie – obniżają się adekwatnie do fizjologicznego zmniejszania się siły wraz z procesami inwolucyjnymi. By wzmocnić mięśnie szkieletowe, potrzebny jest regularny i długotrwały wysiłek, połączony z odpowiednią dietą i suplementacją.

Sprawny i silny układ mięśniowy stabilizuje kolumnę kręgosłupa, stawy i chroniący go aparat torebkowo-więzadłowy przed przeciążeniami i urazami. Zwiększając przekrój poprzeczny mięśni, a więc i objętość włókien mięśniowych dochodzi do wzrostu napięcia, siły, a także ich sprężystości, co wpływa pozytywnie na cały układ narządu ruchu i funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Systematyczny trening mięśni grzbietu, klatki piersiowej i brzucha skutkuje wzmocnieniem gorsetu mięśniowego stabilizującego kolumnę kręgosłupa, zapobiegając lub łagodząc dolegliwości pojawiające się z jej obszaru, a zaliczane do tzw. „chorób cywilizacyjnych“. Silne i prawidłowo funkcjonujące mięśnie posturalne to prawidłowa postawa ciała i brak zaburzeń w układzie narządu ruchu, prowadzących w kierunku wad postawy ciała.

Trening biegowy w umiarkowanym tempie oddziałuje korzystnie na poprawę krążenia krwi, dotlenia komórki i mózg, doskonali koordynację nerwowo-mięśniową, precyzję oraz szybkość ruchów, co przekłada się w efekcie na zmniejszenie kosztu energetycznego wykonywanej pracy. Poprawa ukrwienia mięśni zwiększa dostarczanie tlenu i składników odżywczych, a także przyspiesza usuwanie produktów przemiany materii.

Aktywność fizyczna równolegle do rozwijania siły i kondycji układu mięśniowego, doskonali zdolność reagowania mięśni na bodźce układu nerwowego, umożliwiając poprzez poprawę ich tonusu fizjologiczne czynności, wpływa korzystnie na działanie tzw. pompy mięśniowo-naczyniowej, usprawniając krążenie krwi na obwodzie i odpływ limfy naczyniami chłonnymi. Brak aktywności fizycznej może prowadzić natomiast m. in. do pojawienia się żylaków.

Amerykański sportowiec – Dean Karnazes, uprawiający bieganie tzw. „ultra“, autor książki „Ultramaratończyk“ wypowiedział znamienne słowa dla teraźniejszości i nawarstwiających się problemów, postępujących wraz z rozwojem cywilizacji i tempem życia:

„Niektórzy szukają komfortu u terapeuty, inni udają się do pubu i zanurzają się w kuflu, a ja wybrałem bieganie jako moją terapię.“

O MIFIZ

MIFIZ to międzynarodowy projekt poświęcony organizacji szkoleń i warsztatów w zakresie fizjoterapii, masażu, odnowy biologicznej, sportu, tapingu, terapii manualnej, postawy ciała, diagnostyki oraz dietetyki.

Dane firmy

Wszelkie prawa zastrzeżone © 2019